Google posuzuje stránky i podle obsahu nad přehybem

31 | 01 | 2012 -

Odbornými médii nedávno proběhla zpráva o tom, že Google bude při hodnocení relevance stránky zohledňovat také obsah nad foldem (nad přehybem). Co to konkrétně znamená pro SEO a koho to ovlivní?

Z hlediska principů, které Google prosazuje, se jedná o pochopitelnou věc. Lidé chtějí dostat obsah, který hledali, a ne reklamy či velkou fotografii v hlavičce, kvůli které musí scrollovat a zkoumat obsah níže na stránce. Google tedy majitelům webů jasně říká: snažte se umístit relevantní obsah nad fold a neukazujte návštěvníkům to, co nehledali.

Co je fold a jak ho Google rozpozná

Podle mých zkušeností ne každý ví, co je to „fold“ (česky „přehyb“). Jednoduše řečeno, fold je ta část stránky, která odděluje to, co vidíte bez scrollování, od bodu, za který už musíte scrollovat. Z čehož vyplývá, že fold je na každém zařízení, resp. monitoru jinde. A z toho vyplývá, že Google není jednoznačně schopen ukázat na stránku a říci, že je z tohoto hlediska „dobrá“ či „špatná“.

Neberte tedy tento nový algoritmus jako něco, co zásadně změní výsledky vyhledávání. Pokud máte nad foldem obsah bez většího množství reklam, vše je v pořádku. Avizovaná změna se dotkne především stránek, které namísto vlastního článku či jiného obsahu věnují nadměrné množství prostoru nad foldem reklamám. Jak zmínil Matt Cutts, nenáleží přitom na počtu reklam, ale právě na množství místa, které celkově zabírají.

Chcete-li zjistit, jaký obsah vidí ve vašem případě většina lidí nad foldem (bez scrollování dolů), zadejte adresu svého webu do tohoto nástroje od Googlu. Výsledek vypadá například takto (to, co je vlevo nahoře, vidí všichni; to, co je vpravo dole, téměř nikdo):

Screenshot stránky z nástroje od Googlu

Většina webů nebude mít problém (Google samotný oznámil, že tato změna se projeví při cca 1 % hledaní) a ti, kteří využijí nejatraktivnější místo na webu pro reklamu, pravděpodobně ví, že to vůči návštěvníkům není zcela vstřícné. Co je důležité: ztratí-li váš web pozice kvůli této změně algoritmu, vše lze jednoduše napravit a počkat, než Google navštíví váš web znovu. Po několika týdnech by mělo být vše v pořádku.

Změna algoritmu není náhoda. Jde o uživatele a jejich lepší zkušenost

Asi není třeba nějak zvlášť vysvětlovat, proč Google k této změně přistoupil. Pro návštěvníky je mnohem pohodlnější, najdou-li hledanou informaci, aniž by museli scrollovat.

Onoho přesvědčení, že lidé neradi scrollují (můžeme najít výzkumy, které to potvrzují i vyvracejí) využívají nejen stránky, které existují proto, aby zobrazovaly reklamu, ale i weby s kvalitním obsahem, které se umístěním reklamy na atraktivní pozice snaží o větší monetizaci. Nový algoritmus Googlu je namířen proti těmto dvěma skupinám stránek, které jsou nyní nuceny umisťovat reklamu na méně viditelná místa, nebo riskovat ztrátu pozic.

Neměňte web kvůli Googlu, ale kvůli lidem

Obecné zásady použitelnosti a nyní diskutovaná doporučení od Googlu se ve svém záměru neliší. Obojí směřuje k tomu stejnému cíli: dělejte weby tak, aby byly uživatelsky přátelské, a aby na nich návštěvníci rychle našli to, kvůli čemu tam přišli.

A nakonec připomenu jednu samozřejmost: rapidně se zvyšuje množství stránek zobrazených na displejích mobilních zařízení, ať už jsou to telefony, tablety či jiné přístroje. Na tuto rostoucí skupinu návštěvníků nesmíme zapomínat a naše weby jim musíme přizpůsobovat. Zbytečný či neatraktivní obsah nad foldem je přesně to, co těmto uživatelům vadí ještě více, než lidem přistupujícím na web z „klasického“ monitoru.

Závěr tedy zní: do komplexního pohledu na optimalizaci pro vyhledávače je potřeba zahrnout i důraz na použitelnost. Nejde ostatně o nic nového; Google to jen odborné komunitě opět připomněl.Doporučte tento článek přátelůmSledujte nás

blog comments powered by Disqus


Vytiskni článek

Zpět na SEO a SEM - magazín reklamní agentury RobertNemec.com


POMÁHÁME VÁM VYDĚLÁVAT
jít na hlavní stránku RobertNemec.com

Pokud chcete, abychom vás kontaktovali, stačí napsat telefonní číslo
a my vám zavoláme.

Jméno
Firma
Telefonní čísloCo o nás říkají naši zákazníci

Karel Šoral
Mireas
Pokud shrnu vzájemnou spolupráci s Vaší agenturou RobertNemec.com, musím jen chválit.

Analýza vašeho webu zdarma


Kontakty Praha: Sokolská 4, 120 00 Praha 2 | info@robertnemec.com, +420 242 425 903
Kontakty Brno: Jakubské náměstí 4, 602 00 Brno | info@robertnemec.com, +420 549 216 707
Mapa stránek | Právní doložka | Prohlášení o přístupnosti
RSS | Webmaster | (c) Copyright 2001 - 2014 Robert Němec & RobertNemec.com, s. r. o. - digitální agentura